Autorytet współczesnego nauczyciela w perspektywie uczniów. Studium teoretyczno-empiryczne
- Rok wydania: Legnica 2024
W Wydawnictwie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy ukazała się książka pt. Podstawy prawa. Wybrane zagadnienia dla ratowników medycznych i pielęgniarek autorstwa Izabeli Bernatek-Zaguły.
Omawiany w książce materiał jest uzupełnieniem wykładu z podstaw prawa na I roku studiów licencjackich, ze szczególnym uwzględnieniem studentów kierunków medycznych. Tematyka podstaw prawa jest jednak tak przedstawiona, żeby ułatwić poruszanie się po skomplikowanym gruncie zagadnień prawnych nie tylko studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej, ale także i innych kierunków prowadzonych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.
Książka ma taką konstrukcję, która umożliwia zapoznanie się z podstawowymi dziedzinami prawa, w odniesieniu do najważniejszych jego gałęzi: rozpoczyna się przedstawieniem zagadnień z zakresu prawa państwowego, budowy systemu prawa, następnie wyjaśnia podstawowe zagadnienia z prawoznawstwa, które z kolei pozwalają na zrozumienie istoty prawa oraz roli, jaką odgrywają normy prawne w całokształcie stosunków społecznych.
W dalszej części zawiera omówienie podstawowych zagadnień z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego, które są niezbędne do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, przygotowując do ich praktycznego zastosowania.
Właściwością publikacji jest spójne, logiczne przedstawienie poszczególnych zagadnień oraz wyjaśnienie sposobu odczytywania normy prawnej z przepisów prawnych w klarowny i przystępny sposób.
Książka jest adresowana nie tylko do studentów kierunków związanych z zawodami medycznymi, dlatego omawia zagadnienia praw, jakie przysługują każdemu pacjentowi w procesie świadczenia medycznego, ale także do studentów ekonomii i zarządzania oraz do wszystkich osób pragnących zdobyć elementarną wiedzę z zakresu prawa. Zgodnie z jej tytułem, nie jest całościową analizą wszystkich poruszanych w nim zagadnień, ale też nie taki był cel i zamierzenie autora. Stara się on natomiast, aby praca ta traktowała o wszystkich najważniejszych zagadnieniach, dając obraz istoty i mechanizmu korzystania i rozumienia prawa.
Przedstawione w niniejszej pracy zagadnienia prawne zostały opisane w dużym uproszczeniu i nie wyczerpują w całości problematyki prawnej podstaw wykonywania zawodów medycznych. Niemniej jednak książka ta stanowi próbę przekazania podstawowych informacji z zakresu kluczowych dziedzin prawa.
Należy pamiętać, iż w przypadku naruszenia przez jednostkę obowiązującej normy prawnej organ stosujący prawo zakłada, zgodnie z zasadą iuris ignorantia nocet, że każdy zna treść tej normy, co więcej, zna wszystkie obowiązujące źródła prawa, dlatego w obronie przed odpowiedzialnością nikt z nas nie może powołać się na nieznajomość prawa. Zasada ignorantia iuris nocet powszechnie przywoływana jest w procesie stosowania prawa zarówno w urzędach publicznych, jak przed sądami powszechnymi oraz organami ścigania. Taka sytuacja powoduje, że podstawowa wiedza z zakresu prawa jest warunkiem sine qua non bezpieczeństwa prawnego wykonywania każdego zawodu, a w szczególności zawodów medycznych.