Autorytet współczesnego nauczyciela w perspektywie uczniów. Studium teoretyczno-empiryczne
- Rok wydania: Legnica 2024
W Wydawnictwie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy ukazała się książka pt. Arteterapia i życie. Historia osobista autorstwa dr hab. Wity Szulc.
Tematem książki jest refleksja nad różnymi aspektami zjawiska arteterapia, w perspektywie historycznej, obejmująca również analizę autorskiej koncepcji kulturoterapii, inaczej arteterapii opartej na kulturze, przedstawiona na szerokim tle panoramy życia autorki. Autorka bowiem uważa, że tak jak sztuka jest wyrazem najgłębszych uczuć i myśli twórcy, tak również każda z różnych koncepcji arteterapii jest wynikiem doświadczeń życiowych jej autora, odzwierciedla jego stosunek do świata i zazwyczaj ma w sobie coś bardzo osobistego.
Część I zawiera podstawowe fakty i wydarzenia z historii arteterapii anglo-amerykańskiej i polskiej z wyszczególnieniem arteterapii wizualnej, biblioterapii i muzykoterapii, eksponujące pionierów tych dziedzin, których nazwiska ulegają już zapomnieniu.
W części II Autorka przedstawia własną drogę do arteterapii w przeświadczeniu, że na jej zainteresowanie arteterapią wpłynęły doświadczenia z okresu dzieciństwa i młodości, atmosfera domu, w jakim się wychowała, czas historyczny, a przede wszystkim ludzie, wśród których żyła. W końcowych rozdziałach części II przedstawione są narodziny idei arteterapii opartej na kulturze i pierwsze próby jej realizacji w Akademii Medycznej w Poznaniu.
Część III poświęcona jest wprowadzaniu i programom pierwszych w Polsce studiów arteterapeutycznych. Mowa jest również o badaniach i popularyzacji arteterapii pedagogicznej w PWSZ im. Witelona w Legnicy.
Część IV to przegląd najważniejszych, począwszy od roku 1992, kończąc na roku 2020, światowych konferencji organizowanych przez ECArTE i EMTC. Oprócz omówienia treści wystąpień konferencyjnych są tam zawarte impresje autorki na temat krajów i miast, w których odbywały się te konferencje.
Autorka zatroskana jest występującym w polskim piśmiennictwie na temat arteterapii zjawiskiem plagiaryzmu i kończy książkę słowami wiary w nowe pokolenie arteterapeutów kreatywnych, którzy tworzyć będą historię polskiej arteterapii opartą na pracach oryginalnych i źródłach kompletnych.