Autorytet współczesnego nauczyciela w perspektywie uczniów. Studium teoretyczno-empiryczne
- Rok wydania: Legnica 2024
W Wydawnictwie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy ukazała się książka pt. Elementy matematyki wyższej autorstwa Janiny Płaskonki-Fietkowskiej oraz Karola Selwata.
Książka Elementy matematyki wyższej jest adresowana do tych studentów, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną na poziomie podstawowym z matematyki. Jej adresatami są również ci uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy przygotowują się do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym.
W opisywanej książce teorię ograniczono do niezbędnego minimum, w szczególności pominięto dowody twierdzeń i wzorów. Przedstawione przykłady ilustrują kluczowe pojęcia oraz zastosowania ważniejszych twierdzeń.
Pierwszy rozdział książki omawia elementy logiki matematycznej. Drugi poświęcono elementom teorii mnogości. Trzeci rozdział przedstawia takie zagadnienia jak: silnia, symbol Newtona, dwumian Newtona czy indukcja matematyczna. W czwartym omówiono elementy rachunku wektorowego i geometrii analitycznej na płaszczyźnie.
W następnych rozdziałach przedstawiono podstawy teorii funkcji oraz omówiono poszczególne klasy funkcji elementarnych: funkcji trygonometrycznych, wielomianowych, wymiernych, wykładniczych i logarytmicznych.
Zaprezentowano również metodykę rozwiązywania równań i nierówności z wartością bezwzględną. W następnej części podano krótki wstęp do teorii ciągów i ich granic. W kolejnym rozdziale zawarto elementy analizy matematycznej funkcji rzeczywistych jednej zmiennej rzeczywistej. Przedostatni rozdział poświęcono elementom kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa. Ostatni rozdział mówi o wstępie do teorii liczb zespolonych.